SMCJ22A-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 8.643
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Microchip Technology
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Bourns Inc.
Similar
YAGEO
YAGEO
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
STMicroelectronics
Bourns Inc.
Comchip Technology
35.5V Clamp 42.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
SMCJ22A-13
DigiKey Part Number
SMCJ22ADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ22ADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ22A-13
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ22A-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
42.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
24.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.5V