SMBJ58CA-13
DigiKey Part Number
SMBJ58CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ58CADICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ58CADIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ58CA-13
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
93.6V Clamp 6.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
EDA/CAD Models
SMBJ58CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V