SMBJ170CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 4.569
Datasheet
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
STMicroelectronics
Microchip Technology
Microchip Technology
Comchip Technology
275V Clamp 2.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
DO-214AA
SMBJ170CA-13
DigiKey Part Number
SMBJ170CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ170CA-13
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMBJ170CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Applications
General Purpose
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V