SMAZ10-13-F
DigiKey Part Number
SMAZ10-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAZ10-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMAZ10-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAZ10-13-F
Description
DIODE ZENER 10V 1W SMA
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 10 V 1 W ±5% Surface Mount SMA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAZ10-13-F Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 7.6 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SMA
Power - Max
1 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
4 Ohms