SBR3U100LP-7
DigiKey Part Number
31-SBR3U100LP-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SBR3U100LP-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-SBR3U100LP-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR3U100LP-7
Description
DIODE SBR 100V 3A U-DFN3030-8
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 3A Surface Mount U-DFN3030-8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBR3U100LP-7 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
790 mV @ 3 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Supplier Device Package
U-DFN3030-8
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
3A