PDS4200HQ-13D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 4.864
Datasheet
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 1.011
Datasheet
Diode 200 V 4A Surface Mount PowerDI™ 5
PDS4200HQ-13D
DigiKey Part Number
31-PDS4200HQ-13DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDS4200HQ-13D
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 4A POWERDI 5
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
4A
Supplier Device Package
PowerDI™ 5
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 4 A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)