PD3Z284C36-7
DigiKey Part Number
31-PD3Z284C36-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD3Z284C36-7
Description
DIODE ZENER 36V 500MW POWERDI323
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 36 V 500 mW ±5.56% Surface Mount PowerDI™ 323
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 25.2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5.56%
Mounting Type
Surface Mount
Power - Max
500 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms