PD3Z284C13-7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 13 V 500 mW ±5% Surface Mount PowerDI™ 323
PD3Z284C13-7
DigiKey Part Number
PD3Z284C13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD3Z284C13-7
Description
DIODE ZENER 13V 500MW POWERDI323
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
PowerDI™ 323
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms