FH4000016
DigiKey Part Number
FH4000016-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH4000016
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 12PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz ±18ppm Crystal 12pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Type
MHz Crystal
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency
40 MHz
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Stability
±15ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Frequency Tolerance
±18ppm
Base Product Number
Load Capacitance
12pF