DTHP30R07PTQ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for DTHP30R07PTQ is not available
DTHP30R07PTQ
DigiKey Part Number
31-DTHP30R07PTQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTHP30R07PTQ
Description
FRED PLANAR RECTIFIER TO247 TUBE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 30A Through Hole TO-247-2 (Type WX)
Category
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 650 V
Packaging
Tube
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
30A
Supplier Device Package
TO-247-2 (Type WX)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.1 V @ 30 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)