DMTH4008LFDFWQ-7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 40 V 11.6A (Ta) 990mW (Ta) Surface Mount U-DFN2020-6 (SWP) (Type F)
DMTH4008LFDFWQ-7
DigiKey Part Number
31-DMTH4008LFDFWQ-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMTH4008LFDFWQ-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMTH4008LFDFWQ-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH4008LFDFWQ-7
Description
MOSFET N-CH 40V 11.6A 6UDFN
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
14.2 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1030 pF @ 20 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
990mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
U-DFN2020-6 (SWP) (Type F)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11.5mOhm @ 10A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA