DMT8008SCT
DigiKey Part Number
31-DMT8008SCT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMT8008SCT
Description
MOSFET BVDSS: 61V~100V TO220AB T
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 111A (Tc) 2.4W (Ta), 167W (Tc) Through Hole TO-220-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
34 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1950 pF @ 40 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.4W (Ta), 167W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.5mOhm @ 30A, 10V