DM5W16AQ-13
DigiKey Part Number
DM5W16AQ-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DM5W16AQ-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DM5W16AQ-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DM5W16AQ-13
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO218
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 138A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DM5W16AQ-13 Models
Category
Power - Peak Pulse
3600W (3.6kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Package / Case
DO-218AB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
138A