DFLS1200-7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DFLS1200-7 |
Description | DIODE SCHOTTK 200V 1A POWERDI123 |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 200 V 1A Surface Mount PowerDI™ 123 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 200 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Vr, F 23pF @ 5V, 1MHz |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V | Supplier Device Package PowerDI™ 123 |
Current - Average Rectified (Io) 1A | Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850 mV @ 1 A | Base Product Number |