DDZ5V6BS-7
DigiKey Part Number
DDZ5V6BSDITR-ND - Tape & Reel (TR)
DDZ5V6BSDICT-ND - Cut Tape (CT)
DDZ5V6BSDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDZ5V6BS-7
Description
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD323
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 200 mW ±3% Surface Mount SOD-323
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 2.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±3%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
11 Ohms