BZX84C2V4T-7-F
DigiKey Part Number
31-BZX84C2V4T-7-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-BZX84C2V4T-7-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-BZX84C2V4T-7-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C2V4T-7-F
Description
DIODE ZENER 2.4V 150MW SOT523
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 2.4 V 150 mW ±8% Surface Mount SOT-523
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Tolerance
±8%
Supplier Device Package
SOT-523
Power - Max
150 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms