BZX84C24W-7-F
DigiKey Part Number
31-BZX84C24W-7-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-BZX84C24W-7-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-BZX84C24W-7-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C24W-7-F
Description
DIODE ZENER 24V 200MW SOT323
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 24 V 200 mW 5.79% Surface Mount SOT-323
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX84C24W-7-F Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 16.8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C (TJ)
Part Status
Active
Tolerance
5.79%
Supplier Device Package
SOT-323
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
70 Ohms