AP7383-33Y-13
DigiKey Part Number
AP7383-33Y-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP7383-33Y-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP7383-33Y-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7383-33Y-13
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT89-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-89-3
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
3 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
3 µA
Part Status
Active
Protection Features
Current Limit, Thermal Shutdown
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Input (Max)
30V
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 150mA