AP1117D15G-13 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 3.888
Datasheet
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 4.527
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-252-3
TO-252-3
Diodes Low Dropout Regulators | Digi-Key Daily
AP1117D15G-13
DigiKey Part Number
AP1117D15GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP1117D15G-13
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1A TO252-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AP1117D15G-13 Models
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
60dB (180Hz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
18V
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 1A