AP1086T25G-U is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-220-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
AP1086T25G-U
DigiKey Part Number
AP1086T25G-UDI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP1086T25G-U
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AP1086T25G-U Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tube
PSRR
60dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Input (Max)
12V
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 1.5A