1SMB5928B-13 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1SMB5928B-13DITR-ND - Tape & Reel (TR) 1SMB5928B-13DICT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1SMB5928B-13 |
Description | DIODE ZENER 13V 3W SMB |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 13 V 3 W ±5% Surface Mount SMB |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 1SMB5928B-13 Models |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 9.9 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Operating Temperature -65°C ~ 150°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±5% | Supplier Device Package SMB |
Power - Max 3 W | Base Product Number |
Impedance (Max) (Zzt) 7 Ohms |