XBP24CZ7WIT-004 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Digi
In Stock: 4.662
Datasheet
802.15.4 Zigbee® Transceiver Module 2.4GHz Integrated, Wire Antenna Through Hole
Modems Routers & Gateways: What's the Difference?
Digi International Xbee ZigBee S2C Module | Digi-Key Daily
XBP24CZ7WIT-004
DigiKey Part Number
602-1564-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XBP24CZ7WIT-004
Description
RF TXRX MODWIRE ANTENNA TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Output
18dBm
Mfr
Sensitivity
-101dBm
Series
Serial Interfaces
SPI, UART
Packaging
Tray
Antenna Type
Integrated, Wire Antenna
Part Status
Obsolete
Utilized IC / Part
EM357
DigiKey Programmable
Verified
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
RF Family/Standard
Current - Receiving
31mA ~ 45mA
Protocol
Current - Transmitting
120mA
Modulation
DSSS
Mounting Type
Through Hole
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C