XB24CAUIS-001
DigiKey Part Number
602-2077-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XB24CAUIS-001
Description
RF TXRX MODULE 802.15.4U.FL SMD
Customer Reference
Detailed Description
802.15.4 Transceiver Module 2.4GHz Antenna Not Included, U.FL Surface Mount
Category
Serial Interfaces
SPI, UART
Mfr
Antenna Type
Antenna Not Included, U.FL
Series
Utilized IC / Part
EM357
Packaging
Tray
Voltage - Supply
2.1V ~ 3.6V
Part Status
Not For New Designs
Current - Receiving
31mA
DigiKey Programmable
Verified
Current - Transmitting
45mA
RF Family/Standard
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C