DC-ANT-24DT-10
DigiKey Part Number
602-2043-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC-ANT-24DT-10
Description
RF ANT 2.4GHZ WHIP STR CAB 10PC
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Wi-Fi Whip, Straight RP-SMA Male Magnetic
Category
Antenna Type
Whip, Straight
Manufacturer
Digi
Number of Bands
1
Packaging
Bulk
Gain
1.8dBi
Part Status
Obsolete
Features
Cable - 500mm
RF Family/Standard
WiFi
Termination
RP-SMA Male
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Mounting Type
Magnetic
Frequency (Center/Band)
2.4GHz
Height (Max)
4.134" (105.00mm)
Frequency Range
2.4GHz ~ 2.5GHz