MEP-120A24J BNA
DigiKey Part Number
1145-MEP-120A24JBNA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MEP-120A24J BNA
Description
AC/DC CONVERTER 24V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
94%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.20" H (76.2mm x 50.8mm x 30.5mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UKCA
Current - Output 1
5 A