E48SC12005NNFA
DigiKey Part Number
E48SC12005NNFA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E48SC12005NNFA
Description
DC DC CONVERTER 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 5A 36V - 75V Input
Category
Power (Watts)
60 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 117°C
Type
Isolated Module
Efficiency
92%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
8-DIP Module, 1/8 Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.30" L x 0.90" W x 0.33" H (58.4mm x 22.9mm x 8.4mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
5A