VFD13AMS43AFSAA
DigiKey Part Number
2039-VFD13AMS43AFSAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VFD13AMS43AFSAA
Description
VFD-MS300, 7.5HP 5.5KW 480V 13A
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Variable Frequency Drive 13A 5500 W Chassis Mount
Category
Current - Output
13A
Manufacturer
Delta Electronics/Industrial Automation
Wattage - Load
5500 W
Series
Voltage - Supply
460VAC
Packaging
Box
Interface
USB, RS-485
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C