RLT1220-F-2R00-JNH
DigiKey Part Number
2037-RLT1220-F-2R00-JNHTR-ND - Tape & Reel (TR)
2037-RLT1220-F-2R00-JNHCT-ND - Cut Tape (CT)
2037-RLT1220-F-2R00-JNHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLT1220-F-2R00-JNH
Description
RES SMD 2 OHM 5% 1/3W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Ohms ±5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
Category
Temperature Coefficient
0/ +200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)