PFR03S-103-JNH
DigiKey Part Number
2037-PFR03S-103-JNHTR-ND - Tape & Reel (TR)
2037-PFR03S-103-JNHCT-ND - Cut Tape (CT)
2037-PFR03S-103-JNHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFR03S-103-JNH
Description
RES 10K OHM 5% 1/20W 0201
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PFR03S-103-JNH Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)