HBLQ041T-6R8MSIA
DigiKey Part Number
2037-HBLQ041T-6R8MSIATR-ND - Tape & Reel (TR)
2037-HBLQ041T-6R8MSIACT-ND - Cut Tape (CT)
2037-HBLQ041T-6R8MSIADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBLQ041T-6R8MSIA
Description
FIXED IND 6.8UH 1.6A 255 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Unshielded Molded Inductor 1.6 A 255mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
1.7A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
255mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)