FR-9550-30A-C10-B is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 4.611
Datasheet
30A 62 VDC Fuse Board Mount Surface Mount
FR-9550
FR-9550-30A-C10-B
DigiKey Part Number
2037-FR-9550-30A-C10-BTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FR-9550-30A-C10-B
Description
SMD FUSE RATED CURRENT 30A/62VDC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Response Time
Fast Blow
Manufacturer
Delta Electronics/Cyntec
Applications
Battery Protection
Series
Features
28 ~ 46.9V Triggerable
Packaging
Tape & Reel (TR)
Approval Agency
TUV, UL
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-10°C ~ 65°C
Mounting Type
Surface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
80A
Fuse Type
Board Mount
Package / Case
Nonstandard SMD
Current Rating (Amps)
30A
Size / Dimension
0.374" L x 0.197" W x 0.091" H (9.50mm x 5.00mm x 2.30mm)
Voltage Rating - DC
62 VDC