SPD73-242M
DigiKey Part Number
SPD73-242M-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPD73-242M
Description
FIXED IND 2.4UH 2.69A 32 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
2.4 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.69 A 32mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPD73-242M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.69A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
32mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.154" (3.90mm)