SPD73-122M
DigiKey Part Number
SPD73-122M-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPD73-122M
Description
FIXED IND 1.2UH 3.4A 20 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.4 A 20mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPD73-122M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.4A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
20mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.154" (3.90mm)