SPD73-103M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Delevan
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 5.063
Datasheet
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.86 A 67mOhm Max Nonstandard
SPD73-103M
DigiKey Part Number
SPD73-103M-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPD73-103M
Description
FIXED IND 10UH 1.86A 67 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SPD73-103M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.86A
DC Resistance (DCR)
67mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.154" (3.90mm)