SPD62R-124M
DigiKey Part Number
197-SPD62R-124MTR-ND - Tape & Reel (TR)
197-SPD62R-124MCT-ND - Cut Tape (CT)
197-SPD62R-124MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPD62R-124M
Description
FIXED IND 120UH 390MA 1.7 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 390 mA 1.7Ohm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPD62R-124M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
390mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.7Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.260" L x 0.244" W (6.60mm x 6.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)