Image for S0603-221NG1E is not available
S0603-221NG1E
DigiKey Part Number
197-S0603-221NG1ETR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S0603-221NG1E
Description
FIXED IND 220NH 250MA 1.7 OHM
Customer Reference
Detailed Description
220 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 250 mA 1.7Ohm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S0603-221NG1E Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.7Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
22 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.2GHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)