Image for S0603-15NG1S is not available
S0603-15NG1S
DigiKey Part Number
197-S0603-15NG1STR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S0603-15NG1S
Description
FIXED IND 15NH 700MA 200 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
15 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 700 mA 200mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S0603-15NG1S Models
Category
DC Resistance (DCR)
200mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
32 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
4GHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)