Image for S0402-6N8J1D is not available
S0402-6N8J1D
DigiKey Part Number
197-S0402-6N8J1DTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S0402-6N8J1D
Description
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
6.8 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 600 mA 100mOhm Max 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
S0402-6N8J1D Models
Category
DC Resistance (DCR)
100mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
19 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
4.8GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.76mm)