Image for S0402-68NJ1E is not available
S0402-68NJ1E
DigiKey Part Number
197-S0402-68NJ1ETR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S0402-68NJ1E
Description
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM
Customer Reference
Detailed Description
68 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 100 mA 1.18Ohm Max 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
S0402-68NJ1E Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.18Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.62GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.76mm)