Image for S0402-33NG1B is not available
S0402-33NG1B
DigiKey Part Number
197-S0402-33NG1BTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S0402-33NG1B
Description
FIXED IND 33NH 400MA 370 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
33 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 400 mA 370mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S0402-33NG1B Models
Category
DC Resistance (DCR)
370mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
23 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.35GHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.76mm)