Image for PTHF75R-59VM is not available
PTHF75R-59VM
DigiKey Part Number
PTHF75R-59VM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTHF75R-59VM
Description
FIXED IND 75UH 5.9A 30 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
75 µH Shielded Toroidal Inductor 5.9 A 30mOhm Max Radial, Vertical (Open)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTHF75R-59VM Models
Category
Current - Saturation (Isat)
6.7A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
30mOhm Max
Packaging
Bulk
Frequency - Self Resonant
2.5MHz
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Toroidal
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Inductance
Size / Dimension
1.210" L x 0.685" W (30.73mm x 17.40mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
1.175" (29.84mm)