Image for PTHF150-121 is not available
PTHF150-121
DigiKey Part Number
PTHF150-121-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTHF150-121
Description
FIXED IND 150UH 2.68A 95 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Shielded Toroidal Inductor 2.68 A 95mOhm Max Radial, Vertical (Open)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTHF150-121 Models
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Current - Saturation (Isat)
3.3A
Series
Shielding
Shielded
Packaging
Bulk
DC Resistance (DCR)
95mOhm Max
Part Status
Active
Frequency - Self Resonant
1.5MHz
Type
Toroidal
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.850" Dia x 0.400" W (21.59mm x 10.16mm)