Image for PT500-2000HM is not available
PT500-2000HM
DigiKey Part Number
PT500-2000HM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT500-2000HM
Description
FIXED IND 500UH 8A 90 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 µH Shielded Toroidal Inductor 8 A 90mOhm Max Radial, Horizontal (Open)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PT500-2000HM Models
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
90mOhm Max
Packaging
Bulk
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Toroidal
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Material - Core
Size / Dimension
2.050" Dia (52.07mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.880" (22.35mm)
Tolerance
±15%