Image for PT50-1320 is not available
PT50-1320
DigiKey Part Number
PT50-1320-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT50-1320
Description
FIXED IND 50UH 11A 20 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 µH Shielded Toroidal Inductor 11 A 20mOhm Max Radial, Vertical (Open)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PT50-1320 Models
Category
Tolerance
±15%
Mfr
Current Rating (Amps)
Series
Shielding
Shielded
Packaging
Bulk
DC Resistance (DCR)
20mOhm Max
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Toroidal
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Inductance
Size / Dimension
1.320" Dia x 0.630" W (33.53mm x 16.00mm)