Image for P160-393JS is not available
P160-393JS
DigiKey Part Number
P160-393JS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P160-393JS
Description
FIXED IND 39UH 261MA 1.8 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 µH Unshielded Inductor 261 mA 1.8Ohm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P160-393JS Models
Category
Current - Saturation (Isat)
244mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.8Ohm Max
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.155" L x 0.125" W (3.94mm x 3.18mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.100" (2.54mm)