Image for P160-332JS is not available
P160-332JS
DigiKey Part Number
P160-332JS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P160-332JS
Description
FIXED IND 3.3UH 876MA 160 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Unshielded Inductor 876 mA 160mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P160-332JS Models
Category
Current - Saturation (Isat)
829mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.155" L x 0.125" W (3.94mm x 3.18mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.100" (2.54mm)