Image for ER1641-913JP is not available
ER1641-913JP
DigiKey Part Number
ER1641-913JP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ER1641-913JP
Description
FIXED IND 91UH 160MA 3.12 OHM TH
Detailed Description
91 µH Shielded Molded Inductor 160 mA 3.12Ohm Max Axial
EDA/CAD Models
ER1641-913JP Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
3.12Ohm Max
Series
Q @ Freq
50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant
10MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
2.5 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)