Image for ER1641-273KP is not available
ER1641-273KP
DigiKey Part Number
ER1641-273KP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ER1641-273KP
Description
FIXED IND 27UH 260MA 1.19 OHM TH
Detailed Description
27 µH Shielded Molded Inductor 260 mA 1.19Ohm Max Axial
EDA/CAD Models
ER1641-273KP Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.19Ohm Max
Series
Q @ Freq
45 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant
38MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
2.5 MHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)