ER1641-222KS
DigiKey Part Number
1134-1010-2-ND - Tape & Reel (TR)
1134-1010-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ER1641-222KS
Description
FIXED IND 2.2UH 650MA 190 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Inductor 650 mA 190mOhm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ER1641-222KS Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
190mOhm Max
Series
Q @ Freq
44 @ 7.9MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Frequency - Self Resonant
100MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
7.9 MHz
Inductance
Mounting Type
Through Hole
Tolerance
±10%
Package / Case
Axial
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)