Image for ER1641-183KR is not available
ER1641-183KR
DigiKey Part Number
ER1641-183KR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ER1641-183KR
Description
FIXED IND 18UH 300MA 890 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 µH Shielded Molded Inductor 300 mA 890mOhm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ER1641-183KR Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
890mOhm Max
Series
Q @ Freq
45 @ 2.5MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
45MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
2.5 MHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Axial
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)